Michael Davis nominated for award

Michael Davis was nominated as best junior sportsman of the year in the sport Gisborne and Tairawhiti region for his out standing achievements in the last 12 months.
This also put him into the running for sportsperson of the year but he was pipped by Hoesa Gear.
I am sure he would welcome your congratulations but the amount of publicity this has raised for our minority sport/ art is fantastic.
For any further datails please look at. http://www.sportgisborne.org.nz

Posted in News

Midlands Team for Nationals

Hi Everyone,

We can register online for the midlands team that will attend the ITKD Nationals in August (13th-14th 2011) at the North Shore Events Centre.

There is the option to buy Awards dinner tickets too – they cost $42.50 for each adult (13 yrs and above)  and $25 for a child (5-12yrs old)

If you have any questions on weights, divisions or events – please talk to your instructor.

The website for Midlands sign up is: http://www.tkdhosting.com/tournament/midlands

It works the same way as we had for regionals. Please put as much information in as you can. Please try and attend the fortnightly trainings at Aquinas action centre in Tauranga. the next one of those is Sunday July 10th 9am -11:30am. Followed by one on the Sunday the 24th.

If you can’t make any of the trainings please let the team coach  – Mr Ross Black (email taurangaaccltd@xtra.co.nz) or the team manager Mr Mark Pettit (email markandrose@xtra.co.nz)  – know.

If you are interested in either team events or pre-arranged please email Ross, or Mark as well, before selecting the event.

Cheers

David Blackwell

Posted in News, Tournaments

BOP news

TAURANGA STUDENT OF THE MONTH:

February

Fiona Simmonds

March

Ryan Kite

April

Katrina Grubner

May

Lynda Lipinski

June

Morgan Hatch

July

Peter Cramp

August

Helena Goldsmith

September

Shilo Martin

October

November

The winner of a Movie Pass for 2  is…

PAPAMOA STUDENT OF THE MONTH:

February

Nico Brown

March

Niwa Faulkner

April

Carter Cox

May

Andrew France

June

Anmol Gill

July

Roisin Boyle

August

Arman Gill

September

Jenny Murray

October

November

The winner of a Movie Pass for 2  is…

BOP TKD – KIDS CORNER:

I was very impressed at your last grading and Miss.Rosser is very proud of all of you. Well done. Don’t forget introduce yourself to someone new at the next class, that’s how you make friends.

How are you all going with the new page in your books?  Remember to keep reading, keep practicing and be nice to each other.

Also a reminder parents … please have fees sorted as close to the beginning of each month via AP. Some are outstanding from September. In order for students to get a grading result all fees must be up to date.

Master Rimmer.

Posted in BOP academy Papamoa

SCHOOL HOLIDAYS AT GREENPARK SCHOOL:

Due to the poor turnout during the last school holidays, training at Greenpark will be cancelled on October 5 and 7 for the balance of the school holidays.

I haven’t had to do this at all in the past since Tauranga began in August 1987, but 2 or 3 students during the last holidays was just too small.

For those that are keen, training will still be available at:

BOP Taekwon-Do Academy – Papamoa

  • Papamoa Sport & Recreation Center, Gordon Spratt Reserve, Alice Way
  • Tuesdays from 5.30 and Wednesdays from 6.00.

Hwa Rang Academy – Pillans Point

  • Pillans Point School hall, 101 Maxwell Rd, Tauranga
  • Mondays & Thursdays 5.40pm – 7.10pm

Silla Taekwon-Do

  • Te Puna School Hall, Te Puna, Tauranga
  • Monday and Thursday 6.00 – 8.00pm

Posted in BOP academy Papamoa, Silla Taekwon-do

PNG training raises $800 (unofficial)

Posted in News

Patterns and Techniques Seminar for PNG

Seminar for all students from 9th gup to 1st dan. All funds raised to go to PNG village rebuilding fund. Instruction given by Master Rimmer, Ms Young and Mr Brown.

Contact Ms Simmonds on fiona.simmonds@staplestga.co.nz or Mr Cossey on Peter@dispatching.co.nz CLICK HERE for more information about this event.

Posted in News Tagged with:

Hamilton Club news

For all Hamilton club news refer to the Hamilton Club site

Posted in Hamilton

Website updated

We have created a new look website to match the new look of the International Taekwon-do site, which was launched at the 2010 Oceania Tournament in Wellington July 3rd/4th.

Posted in News

Regionals Results

Patterns
Division 1st 2nd 3rd
Male snr BB 2nd Dan+ Regan Digglemann Grant Eccles Clint King
Club HRT Hamilton Ham
Male Snr BB 1st Dan Shane Black Ross Black Juan Rosales
Club BOP BOP TNGA
Female BB 1st Dan Kara Timmer Hayley Rosser Jaime Teasdale
Club HRO TNGA TNGA
Male Jnr BB Michael Davis Simon Davis Jake Low
Club TEK TEK GSB
Male Snr Red Darius Chapman Greg Gatchell
Club HRT TEA
Female Snr Red/Blue Fiona Simmonds Cathy Linton Charlotte Blair
Club HRT HRT Hamilton
Female Jnr Red Sarah Jackson Jamie Purdy Maddison Black
Club TEK BOP BOP
Male Jnr Red Tom Morrison Xavier Simmonds Finn Martin
Club Cambridge HRT HRO
Male Snr Blue Andrew France Morgan Lloyd Christian Strawn
Club BOP Silla TNGA
Male Jnr Blue Josh Brown Reubin Libline Justin Marley
Club SIL TEA Hamilton
Female Jnr Blue Rosie Collins Holly Fleet Bonnie Gibson
Club SIL Silla SILLA
Female Snr Green Susan Henderson Jess Campbell Rosmary Pettit
Club Hamilton TEA SIL
Male Snr Green/Yellow Stephen Martin Damian Turnwald Steve Hargreaves
Club HRO BOP TEK
Female Jnr Green Maia van de Mark Frances Lloyd Abby Gibson
Club TEK SIL SIL
Male Jnr Green Morgan Hatch Toby Langdon Nikau Nolan
Club BOP BOP TEA
Female Snr Yellow Donna Hargreaves Jacqueline Geurts
Club TEK TEA
Male Jnr Yellow Fletcher Stevenson Tonihi Raureti Johnny Aranui
Club TEK GSB TEA
Club 1st 2nd 3rd total patterns medals Patterns points
Te Karaka (TEK) 5 2 1 8 39
Papamoa (BOP) 3 4 1 8 35
Silla (SIL) 2 3 3 8 27
Hwa-Rang Pillans Pt (HRT) 3 2 5 26
Te Awamutu (TEA) 0 4 3 7 19
Hwa-Rang Otumoetai (HRO) 2 1 3 19
Hamilton (HAM) 1 1 3 5 13
Bop Academy (TNGA) 0 1 3 4 7
Cambridge (CAM) 1 1 6
Gisborne (GSB) 0 1 1 2 5
Sparring
Results
Division
1st
2nd
3rd
Male peewee-int micro/light 4th-1st Liam McDermott Leighton Stronach Matthew Jackson
club HRT HRO TEK
Male Peewee Micro/middle 8th-5th Tonihi Raureti Toby langdon Conner Mcbreen
Club GSB BOP GSB
Male peewee int open 8th-5th Henry Pettit Johnny aranui Nikau Nolan
Club SIL TEA TEA
Female peewee micro light 8th-5th Kiriana Nolan Rachael Jackson
Club TEA TEK
Female Peewee/int micro-heavy 4-1 Holly Fleet Jade Gibson Maddison Black
Club SIL SIL BOP
Male Snr BB open Regan Diggelmann Clint King Dale Daborn
HRT Ham Ham
Male Jnr BB open Michael Davis Simon Davis Jake Low
TEK TEK GSB
Male Senior Hyper + 4th-1st Morgan Lloyd Christian Strawn
SIL TNGA
Female Int/Snr open Jacqueline Geurts Jessica Campbell Donna Hargreaves
TEA TEA TEK
Female open 4th gup-1st Dan Haley Rosser Kara Timmer Charlotte Blair
TNGA HRO HAM
Male Snr middle/heavy 8th-5th Damian Turnwald Sarath Mok
BOP Ham
Male Vet middle/Heavy 4th-1st Andrew France Greg Gatchell
BOP TEA
Male Vet middle/hyper 8th-5th gup Stephen Martin Steve Hargreaves
HRO TEK
Male Snr heavy 4th-1st gup Darren Chapman Darius Chapman Josh Livingstone
CAM HRT BOP
Male Jnr light-heavy 8th-5th gup Fletcher Stevenson Nic Buet Ethan Shergold
TEK SIL SIL
Male Jnr open 4th-1st gup Ryan Stewart Tom Morrison Justin Marley
CAM CAM HAM
Female pewee/int open Abbey Gibson Frances LLoyd
SIL SIL
Male int/Jnr light-hyper 4th-1st Seamus Holloway Finn Holloway Reuben Libline
TEA TEA TEA
Male int light-middle 4th-gup-1st dan Sean McDermott Kane Bidois Josh Brown
HRT TNGA SIL
Female int/jnr middle-hyper open Rosie Collins Maia Van de Mark Hine-Anahera Nolan
SIL TEK TEA
Special Technique open Shane Black Ross Black Clint King
BOP BOP HAM
Pre Arranged Michael Davis & Simon Davis Anna Hall & Jacqueline Geurts
TEK TEA
Snr BB Power male Regan Diggleman Clint King Shane Black
Club HRT Hamilton BOP
Jnr BB Male power
Jake Low
Michael Davis
Club GSB TEK
Female BB power Kara Timmer Anna Hall Sophia Holloway
Club HRO TEA TEA
Club Overall Points
Te Karaka (TEK) 71
Silla (SIL) 71
Te Awamutu (TEA) 65
Papamoa (BOP) 60
Hwa-Rang Pillans Pt (HRT) 54
Hwa-Rang Otumoetai (HRO) 47
Hamilton (HAM) 29
Bop Academy (TNGA) 21
Gisborne (GSB) 19
Cambridge (CAM) 18
Posted in Tournaments

Midlands Regional Tournament Entry

Register for the Regional Tournament at this link

Entry Restrictions:
(i) 10th and 9th gups ie white belts and yellow stripes are unable to enter any event at regionals
(ii) yellow belts through to black stripes can enter both patterns and sparring
(iii) power and speciality technique competition is limited to black belts only

Entry fee is $25 (flat fee – number of events irrelevant)

Pre-Arranged Sparring (one team per club, 8th gup and above any age/gender mix)

Grant Eccles V dan
Tournament Organiser

Posted in Tournaments

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar