Congratulations to Master Davidson now 8th Dan!

Congratulations from the Midlands region to Master Davidson, president of ITKD and instructor from Cambridge, in achieving 8th Dan along with Master McPhail (8th dan) and now Master Pellow (7th Dan) at the International Instructors Course held in February 2013.

Posted in Gradings, News

Midlands Tournament Trainings

Midlands Regional Trainings Dates

Coach for Nationals: Scott Sutherland III dan. Team Manager: Craig Hart.

23rd Feb 10am-12pm Hamilton Dojang
2nd March 10am-12pm Silla Dojang Te Puna
9/10 March – Wai – NZ Team Training weekend
17th March Hwa Rang – Memorial Park (outdoor training) time and alternate venue to be advised
23/24 March – Wai (Venue to be confirmed)
30/31 March – Easter No Training
6/7 April – BOP – NZ Team Training weekend
13th April 12pm-3pm Te Karaka Gisborne
20/21 April – BOP (Venue to be confirmed)
27/28 April – Regional Camp Papamoa
4/5 May – Wai – NZ Team Training weekend- also 1st under 18 Tournament
11 May – Regional Tournament Hamilton
18/19 May – BOP (Venue to be confirmed)
25/26 May – Week Off or non contact session (to be decided closer to tournament date)

1st June – Nationals (Counties Manukau)

Posted in Tournaments

New region Black Belts

Congratulations to Maddison Black, Joshua Brown (from Silla), Cathy Linton and Kahn Brown (from Hwa Rang) who passed their re-tests and are now 1st dans! You can see a full list of regional black belts on this page

Posted in Gradings

May 2012 Midlands Regionals results.

Photos of the Regionals here

Best Overall Club

Club Gold Silver Bronze Total
Hamilton 8 10 10 54
Silla Taekwon-Do 9 6 5 44
Te Karaka Taekwon-Do 6 4 6 32
Te Awamutu 3 5 1 20
Hwa Rang Academy – Otumoetai 5 1 2 19
BOP Taekwon-Do Academy 4 2 1 17
Master D ITF Cambridge 1 4 4 15
Hwa Rang Academy – Pillans Point 0 5 2 12
Hwa Rang Academy 1 0 1 4

Best Team

Club Gold Silver Bronze Total
Hwa Rang Academy – Otumoetai 1 0 0 3
Te Awamutu 1 0 0 3
Silla Taekwon-Do 0 2 0 4
Te Karaka Taekwon-Do 0 0 2 2
Hamilton 0 0 1 1

Best Individual Belts

Best Overall Yellow Belt

Zoe Bates (HAM)
Zak Baker (HRA)

Best Overall Green Belt

Georgia Craig (SIL)
Marc Burkhart (HAM)
Daniel Taylor (TEK)

Best Overall Blue Belt

Nikau Nolan (TEA)

Best Overall Red Belt

Maddison Black (SIL)

Best Overall Junior Male Black Belt

Simon Davis (TEK)

Best Overall Senior Male Black Belt

Clint King (HAM)

Best Overall Junior Female Black Belt

Kara Timmer (HWO)

Best Overall Senior Female Black Belt

Anna Hall (TEA)

Sparring

Male Int/Peewee <38kg

 Blaze Edwards (SIL)
 Matthew Jackson (TEK)
 Alex Miller-Geek (CAM)

Male Int/Junior 8th-1st Gup

 Josh Brown (SIL)
 Marc Burkhart (HAM)
 Zak Baker (HRA)

Male Int light/middle 8th-1st Gup

 Nikau Nolan (TEA)
 Thomas Guest (HRT)
 Connor McBreen (TEK)

Male Junior Red/Black Belt

 Simon Davis (TEK)
 Sean McDermott (HRT)
 Kahn Brown (HWO)

Male Senior BB open

 Ross Black (BOP)
 Khong Keopraserth (HAM)

Male Senior 4th-1st Gup <75kg

 Thomas Sowersby (HAM)
 Sarath Mok (HAM)
 Adam Searle (CAM)

Male Senior/Vet 4th-1st Gup >75kg

 David Blackwell (HAM)
 Matthew Ferri (CAM)

Male Snr/Veteran 8th-5th Gup <84kg

 Paul Mazai (HAM)
 Daniel Taylor (TEK)
 David Simcock (HAM)

Male Veteran >84kg

 Michael Williams (BOP)
 Andrew Craig (SIL)
 John Emett (HRT)

Female Peewee micro 8th-5th Gup

 Jerrica Larby (TEK)
 Corey-James Davidson (BOP)

Female Peewee light 8th-5th Gup

 Zoe Bates (HAM)
 Sam Davidson (BOP)
 Veisinia Kaifa (SIL)

Female Intermediate light 4th-1st gup

 Jade Gibson (SIL)
 Ashleigh Phillips (HAM)
 Claudia Cale (TEK)

Female Int/Junior middle <14

 Maddison Black (SIL)
 Eden Bates (HAM)
 Frances Lloyd (SIL)

Female Int/Jnr >13

 Maia Van de Mark (TEK)
 Georgia Craig (SIL)
 Emma Jarvis (SIL)

Female 1st Gup – BB Open

 Kara Timmer (HWO)
 Charlotte Blair (HAM)
 Mary Daborn (HAM)

Female Vet/Senior 8th-4th Gup

 Melanie Semmens (BOP)
 Rebecca Johnson (HAM)
 Tina Bellamy (HAM)

Patterns

Male Jnr 7th&8th Gup

 Zak Baker (HRA)
 Jake Dolan (TEA)
 Rohan Dolan (TEA)

Male Jnr 5th&6th Gup

 Marc Burkhart (HAM)
 Samuel Guest (HRT)
 Blaze Edwards (SIL)

Male 3rd & 4th Gup

 Nikau Nolan (TEA)
 Matthew Ferri (CAM)
 Thomas Sowersby (HAM)

Male Jnr 1st&2nd Gup

 Morgan Hatch (BOP)
 Matthew Jackson (TEK)
 Kahn Brown (HWO)

Male 1st Dan

 Simon Davis (TEK)
 Eoghain Thomson (HWO)
 Ross Black (BOP)

Male Snr 7th&8th Gup

 Lou Black (SIL)
 Shane Dolan (TEA)
 David Simcock (HAM)

Male Snr 5th&6th Gup

 Daniel Taylor (TEK)
 Wayne Blackwood (CAM)
 Paul Mazai (HAM)

Male Snr 1st&2nd Gup

 Sarath Mok (HAM)
 Andrew Craig (SIL)
 Adam Searle (CAM)

Male 2nd-6th Dan

 Gwyn Brown (SIL)
 Gregory Dyson (CAM)
 Grant Eccles (HAM)

Female 7th&8th Gup

 Jasmine Goble (CAM)
 Rebecca Johnson (HAM)
 Zoe Bates (HAM)

Female Jnr 5th&6th Gup

 Georgia Craig (SIL)
 LenaVaughn Kaifa (SIL)
 Frances Lloyd (SIL)

Female 3rd&4th Gup

 Emma Jarvis (SIL)
 Eden Bates (HAM)
 Chloe Almey (HRT)

Female 1st&2nd Gup

 Maddison Black (SIL)
 Maia Van de Mark (TEK)
 Charlotte Blair (HAM)

Female 1st-2nd Dan

 Kara Timmer (HWO)
 Hine-Anahera Nolan (TEA)
 Harmony Moki (CAM)

Power

Male Power

 Clint King (HAM)
 Sean McDermott (HRT)
 Simon Davis (TEK)

Female Power

 Kara Timmer (HWO)
 Anna Hall (TEA)

Special

Male Special

 Clint King (HAM)
 Scott Sutherland (HAM)
 Simon Davis (TEK)

Junior Female Special

 Kara Timmer (HWO)
 Hine-Anahera Nolan (TEA)

Pre-Arranged

Pre-Arranged Sparring Open

 Te Karaka Taekwon-Do (TEK)
 Hwa Rang Academy – Pillans Point (HRT)

Team Events

Team Patterns

 Te Awamutu (TEA)
 Silla Taekwon-Do (SIL)
 Te Karaka Taekwon-Do (TEK)

Team Sparring

 Hwa Rang Academy – Otumoetai (HWO)
 Silla Taekwon-Do (SIL)
 Te Karaka Taekwon-Do (TEK)
 Hamilton (HAM)
Posted in Tournaments

Taekwon-Do on TV

In 2007 there was a show which went around the world and looked at different martial arts – this is mainly WTF style Taekwon-Do but some of it is very interesting – especially the power produced by kicks…

http://www.taekwondoforums.com/threads/human-weapon-taekwondo.17/

Posted in General

Midlands regional tournament 2012

Registrations are open  now – please sign up as an Official as well if you are qualified!

Entry fee is only $25 per person no matter how many events you enter – and only $20 per person is you have 2 or more entered from the same family.

The tournament will be held in Te Awamutu on the 19th May.

If you are entering sparring please give an accurate weight. you will receive an email confirming your details, and containing a link which will also allow you to modify them later.

For any questions on the tournament please contact the tournament organiser Master Evan Davidson (email president@itkd.co.nz)

If you have an technical issues while registering please contact either David Blackwell, or Scott Sutherland (website designers) at registrations@ringmarshall.com

Posted in News, Tournaments

Registration Form camp 2012

Posted in General

2012 camp gear list

Posted in General

2012 Camp

camp 2012

Posted in General

Veterans tournament now open

The Veterans tournament is now open to Juniors and Seniors as well – so anyone can enter – its only $20 so get in there! ( Sunday 9th October 2011)

Support Rosie and Kara and sign up!

Posted in News, Tournaments

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar